Skip to main content

10 Ekim Odyologlar Günü’ne özel olarak hazırladığımız bu yazıda, Odyologların tanımı ve görevlerini, Odyoloji eğitiminin süresini ve Odyologların hangi alanlarda çalışabilecekleri konusunda bilgi vereceğiz

Odyolog Ne İş Yapar?

Odyologlar, işitme sağlığı ve denge sistemi konularında uzmanlaşmış sağlık profesyonelleridir. İşitme ve denge hastalıklarının tanı ve tedavisinde görev alırlar ve işitme kaybı veya denge sorunları yaşayan bireylerin ihtiyaçlarını anlama ve yardımcı olma konusunda eğitim almışlardır.

Odyologların Görevleri Nelerdir?

– İşitme ve denge ile ilgili hastalıkların tanısında uzman hekimin iş birliği ile tanısal testlerin gerçekleştirilmesi ve rehabilitasyonu ile işitme rehabilitasyonu için kullanılacak cihazların belirlenmesi, seçimi ve programlanmasını sağlar
– İşitme sağlığının korunması ve işitme kaybının önlenmesine yönelik çalışmalar yapar
– İşitme tarama programlarında görev alır ve bu testleri yapar
– Gürültü ölçümlerini yaparak işitmenin korunması hakkında gerekli önerilerde bulunur.
– Cerrahi işlemler esnasında cerrahın gerekli görmesi durumunda işitme ve denge ile ilgili sinir monitörizasyonu yapar
– Kulağa implante edilen cihazlarda ameliyat sırasında ve sonrasında cihaz ayarlamalarını yapar.
– İşitsel algı değerlendirmesi ve rehabiltasyonu yapar.
– İşitme ile ilgili eğitim programlarının hazırlanmasında görev alır. (1)

Odyologlar, etik değerlere saygılı, multidisipliner bir yaklaşım benimseyen, çağdaş tıp ilkelerine bağlı sağlık profesyonelleridir. Sağlıklı bireylerin yanı sıra işitme veya denge sorunları yaşayan gruplar için özel tarama programları oluşturur ve uygularlar. İşitme ve denge sorunlarına sahip hastaları değerlendirir, sorunlarını tanımlar ve gereken durumlarda işitme cihazları, implantlar, FM sistemleri gibi araçları belirler ve bunların etkili bir şekilde ayarlanması için rehabilitasyon programları oluşturur ve uygularlar.

Odyolog olabilmek için ilgili üniversitelerden Odyoloji eğitimi alınmaktadır.
Odyolog olmak için hangi bölüm? sorusunun yanıtı Odyoloji’dir.

Odyoloji Kaç Yıllık?

Odyolog olmak isteyenler 4 yıl süren lisans programlarına kaydolurlar. Bu programlar, öğrencilere odyoloji biliminin temel prensiplerini öğretir ve klinik uygulamaları içerir. Mezun olduktan sonra odyologlar, çeşitli alanlarda çalışabilirler ve işitme sağlığı sorunlarına çözüm sunabilirler.

Odyologlar Hangi Alanlarda Çalışabilir?

– Klinik Odyoloji
– Eğitim Odyolojisi
– Pediyatrik Odyoloji
– Geriatrik Odyoloji
– Endüstriyel Odyoloji
– Denge Sistemi (Vestibüler) Alanda hizmet verebilirler.

Kaynakça

1. “Mevzuat Bilgi Sistemi”. www.mevzuat.gov.tr. 2 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2021.